Holacracy – kuum juhtimistrend

Peale seda kui Zappose juht Tony Hsieh teatas, et kavatseb 2014 lõpuks terves ettevõttes holacracy juhtimispõhimõtteid rakendada, on teema väga palju populaarsust kogunud. Zappos (Amazoni osa altates 2009) saab oma 1500 töötajaga olema suurim ettevõte, kus holacracy-t rakendatud.

Holacracy töötas kümmekond aastat tagasi välja tarkvara arendaja ja ettevõtja Brian Robertson ja kujutab endast juhtimisstruktuuri, mis keskendub lahendamist vajavatele ülesannetele vs standardsele ettevõtte struktuurile ja aruandmise ahelale. See tähendab, et ettevõttes puuduvad kindlad ametinimetused, ei tegevjuhti ega müügidirektorit, on vaid kindlad rollid, mida inimesed täidavad ja need võivad muutuda.

Holacracy puhul on ettevõttes paika pandud kindlad reeglid, mida järgitakse. Organisatsioon ise koosneb erinevatest gruppidest, kes igaüks vastutab konkreetse lõpptulemuse eest. Grupp ise otsustab, kuidas ja kellele ülesandeid jagab. Kui sulle meeldib, siis võid tegeleda kogu aeg ühe asjaga, samas võid ka rolle vahetada või pühendada osa aega teistele projektidele.
holacracy vs business as usual
Kuidas see siis praktikas töötab, nt on vaja korraldada koolituspäev ja ühe inimese vastutuseks on sellele toimumise koht leida. Kui nüüd nt selgub, et inimene ei suuda soovitud kohta leida, lepitakse grupis kokku uued tingimused koha osas. Kui inimene ei suuda ka seekord soovitud tingimustel ülesannet täita määratakse vastutus uuele inimesele ja kui töötaja on ebakompetentne mitmete ülesannete täitmisel võidakse ta vallandada.
Sellise töökorralduse eelis on organisatsiooniline selgus – inimesed tegelevad konkreetsete ülesannetega mitte ei ürita oma ülemuse ees head välja näha. Traditsioonilises organisatsioonis tuleb läbi teha pikk protsess, et inimene uude rolli määrata. Holacracy puhul toimub see iganädalaselt.
Siin TEDx videos räägib Robertson holacracy põhimõtteid lahti. Eestis on kuulu järgi Proekspert neid põhimõtteid rakendamas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *